1983 yılında İstanbul’ da doğdu. 1994 yılında İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’na Fagot öğrencisi olarak kabul edilerek çalışmalarına Prof.M.Ali BOĞUÇ ve Candan ÇETİN ile başladı. Sonraki yıllarda Fagot derslerini Süleyman ALNITEMİZ ve Rafet KAZIL ile sürdürdü.1999 yılından itibaren A.Haydar PAŞAYEV ile çalışmalarına devam etmiştir.Mart 2000 yılında 28. İstanbul Müzik Festivali’nde “Ensemble Feroce” topluluğu ile çalma hakkı kazanmıştır. Ekim 2000 yılında Çorum’da düzenlenen “Genç Yetenekler Oda Müziği Yarışması’nda “İstanbul Nefesli Kuartet” ile genel kapsamda İkincilik “ En iyi Türk Besteci “ yorumunda da Birincilik ödülü kazanmıştır.2001 yılında Edirne’de Trakya Üniversitesi tarafından düzenlenen Uluslararası Oda Müziği Yarışması’nda Ensemble ARES ile Birincilik ödülü kazanmıştır.2001 yılında aynı topluluk ile 29.İstanbul Müzik Festivali’nde çalma hakkını tekrar kazanmıştır.2002 yılında Almanya’nın Bonn şehrinde düzenlenen uluslararası BEETHOVEN Festivali’nde Fazıl SAY ile konser verdi ve festival dahilinde çok önemli şeflerden Helmuth RİLLİNG, Peter GÜLKE ve önemli bestecilerden K.PENDERECKİ ile çalışma fırsatı yakalamıştır. 2003 yılında “Haus MARTEAU” adlı müzede düzenlenen fagot kursunda Norveçli sanatçı Dag JENSEN ile çalışma fırsatı bulmuş, kurs kapsamında resitaller vermiştir.2004 yılında yine aynı müzede düzenlenen kursta Georg KLÜTSCH ile çalışmıştır.2005 yılında Weimar’da dünyaca tanınmış Alman Fagot solisti Klaus THUNEMANN’ın kursuna katılmış,THUNEMANN’ın yaptığı sınav neticesinde kapanış konserinde resital verme hakkı kazanmıştır. Ayrıca aynı kurs dahilinde Jena Philharmoniker ile Carl Mario von WEBER’in Antante-Rondo Ungarese adlı eserini seslendirme hakkı kazanmıştır. 2008 yılında ise ünlü Fagot sanatçısı Selim AYKAL’ın kursuna katılmıştır.2016 yılında dünyaca ünlü fagot ve barok fagot solisti Sergio Azzolini’nin ustalık sınıfında yer almıştır.2009 yılı mart ayında ise Istanbul Devlet Opera ve Balesi Gençlik Orkestrası solisti olarak Mozart’ın Fagot Konçertosunu seslendirmiştir.Kalkedon Nefesli Beşlisi ile İstanbul Milli Reasürans konser salonunda oda müziği konseri vermiş, aynı grup ile İzmir Sanat’ta da çalmıştır.

Eskişehir Müzik Festivali ve Afyon Müzik Festivali gibi festivallere katılıp oda müziği konserleri yapmıştır.2010 yılında kurulan İstanbul&Ankara Opera Nefesli Solistleri Oda müziği topluluğu ile Ankara’da Resim Heykel Müzesi ve İstanbul’da Borusan Müzikevi’nde konserler vermiştir.

2011 yılında İstanbul Devlet Opera ve Balesi Orkestrasın’da beraber çalıştıkları sanatçı arkadaşları ile kurdukları “İstanbul Wind Ensemble” adlı Oda Müziği grubu ile konserlerine başlamış Türkiye’de Albert Long Hall , Medika konser salonu , Sureyya Operası ve Ahmet Adnan Saygun Kültür merkezi gibi salonlarda çalmış, yurt dışında ise 2012 yılında Yunanistan’ın Samos adasında geleneksel olarak düzenlenen Uluslararası Genç Solistler dizisi kapsamında konserler düzenlemişlerdir.Aynı grup ile 2016 yılı içerisinde basılmak üzere 2015 yılı sonunda tamamı Türk bestecilerden oluşan bir repertuar ile CD kaydına girmişlerdir.Sanatçı, 2012 yılından itibaren Tekfen Filarmoni Orkestrası solo Fagotçusu görevi dışında şimdiye kadar ; Akbank Oda Orkestrası, Filarmonia İstanbul, İstanbul Oda Orkestrası, Şişli ve Maltepe Belediyesi Senfoni Orkestraları , Milli Reasürans Oda Orkestrası, Borusan Filarmoni Orkestrası ve İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası gibi topluluklarda görev almıştır.Mert KUTLUĞ Şubat 2006 yılında İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nde sözleşmeli sanatçı olarak çalışmaya başlamış, Ocak 2011 tarihinden itibaren ise kadroya dahil edilmiştir. 2006 yılından bu yana TEVİTÖL Güher & Süher Pekinel Müzik Bölümü’nde Fagot öğretmenliği görevini sürdürmektedir.​