1987′ de doğdu. 1998 yılında Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Stiliana Stavreva’nın flüt sınıfına burslu olarak kabul edildi.

2000 yılında Prof. Robert Winn’in Almanya Koblenz’de düzenlenen ustalık sınıfına katıldı ve seçmelerle belirlenen etkinlik sonu konserinde yer aldı. 2003’de Patrick Gallois’in, 2006’da Prof. Andras Adorjan’ın, 2010’da Emmanuel Pahud’un, 2011 yılında Davide Formisano’nun, 2012 yılında Sibel Kumru Pensel’in, 2014 yılında Julien Beaudiment’ın, 2015 yılında Sophie Cherrier’in  masterclass’larına aktif olarak katıldı.

Eylül 2007’de Marmaris’te düzenlenen “1. Ulusal Cahit Koparal Flüt Yarışması”nda  “En İyi Çağdaş Eser Yorumu” ile jüri özel ödülünü aldı.

Aralık 2007’de Ankara Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde “Genç Yetenekler Serisi” kapsamında resital verdi.Üniversite eğitimi boyunca Bilkent Gençlik Senfoni Orkestrası üyesi olarak orkestranın yurt içi ve yurt dışı turnelerine katıldı. 2008 yılında Vladimir Ashkenazy yönetimindeki “Türk Yunan Gençlik Orkestrası” üyeliğinde bulundu, Türkiye ve Yunanistan konserlerinde yer aldı.

2010 yılında Bilkent Üniversitesi’nden mezun olan Karapınar, aynı yıl İstanbul Teknik Üniversitesi Dr. Erol Üçer Müzik İleri Araştırmalar Merkezi’nde (MİAM) Bülent Evcil ile yüksek lisans eğitimine başladı. Yüksek lisans programından, “Messiaen’ın Kuş Seslerine Müzikteki Yaklaşımı” konulu bitime projesi ile 2013 yılında mezun olarak, aynı kurumda doktora düzeyinde eğitime hak kazandı.

Aktif bir çağdaş müzik icracısı olan Karapınar, MIAM Modern Music Ensemble  (MMME) üyesi olarak birçok eserin Türkiye prömiyerlerinin yanı sıra, aynı topluluk ile “Yeni Müzik” bestecilerinin eserlerini içeren iki albüm kaydı yaptı.

Bilkent Senfoni Orkestrası, Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası, Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası, Başkent Akademi Orkestrası, İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası, İstanbul Opera Orkestrası, Antalya Devlet Senfoni Orkestrası ve Gürel Vakfı Orkestrası gibi orkestralarda misafir sanatçı olarak yer aldı. 2014-18 yılları arasında Kocaeli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde öğretim görevlisi olarak çalıştı.

İTÜ MIAM performans bölümü PhD adayı olan Karapınar, oda müziği ve orkestra konserlerine devam etmekle birlikte;  Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik Bölümü, İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuarı Erken Müzik Eğitimi Birimi ve TEV İnanç Türkeş Özel Lisesi Güher & Süher Pekinel Müzik Bölümü’nde flüt öğretmenliği görevini sürdürmektedir.