1987 yılında doğdu. Klarinet eğitimine, 1998 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda başladı.

Kasım 2005 tarihinde Bulgaristan’da, Lubomir Pipkov Ulusal Müzik Okulu tarafından düzenlenen “II. Uluslararası Genç Virtüözler Yarışması”nda 3. lük ödülü kazandı.

2008 Mayıs ayında İTÜ – Musfata Kemal Amfisi’nde A. Copland’ın Klarinet Konçertosu’nu başarıyla seslendirdi.

2008 Eylül ayında İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nin açmış olduğu kadro sınavını kazanarak kurumun orkestrasında klarinet sanatçısı olarak çalışmaya başladı.

17 – 18 Şubat 2012 tarihlerinde Fazıl Say’ın isteği ile, orkestra şefi Naci Özgüç yönetimindeki Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası ile Ecesu Sertesen, Fazıl Say, Op. 36, “Hayyam” Klarinet Konçertosu’nu büyük başarı ile seslendirdi. 

Kurucusu olduğu İstanbul Wind Ensemble Oda Müziği Grubu ile 2012 Ağustos ayında Samos, Genç Artistler Festivali’ne davet edildi, Fazıl Say’ın prodüktörlüğünde Türk Bestecileri Albüm çalışmalarını henüz bitiren grup, aktif olarak konserlerine devam etmektedir.

2013’ün ilk günlerinde Buffet Crampon markasının Türkiye sanatçısı oldu.

İsmi, Dünya Klarinetçiler Birliği’nin (World Clarinet Alliance), kısıtlı sayıdaki Dünyaca Tanınmış Solist Klarinetçileri arasına alındı.

24, 25 Ocak 2014 Tarihinde Hasan Niyazi Tura Klarinet Konçertosu’nun Türkiye Prömiyerini Tolga Taviş yönetimindeki, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası ile gerçekleştirdi.

24, 25 ve 26 Nisan 2014 tarihlerinde, Almanya’nın Freiberg Şehrinde, 40. Jazz Günleri’nin açılış konserine solist olarak davet edilen Ecesu Sertesen, Genel Müzik Direktörü Raoul Grüneis yönetimindeki Mittelsächsischen Philharmonie Orkestrası ile “Klasik Jazz ile Buluşuyor” başlığı altındaki konserinde Leonard Bernstein, “Prelude, Fugue & Riffs” eseri ve Hasan Niyazi Tura, Klarinet Konçertosu’nu seslendirdi. Freiberg, Döbeln ve Mittweida’da gerçekleşen üç konser sonrasında müzik eleştirmenleri tarafından klarinetçiliği ve yorumu, “eşsiz” ve “kadife gibi” şeklinde kaleme alındı.

Aralık 2015’te Hong Kong Festival Wind Orchestra ile Buffet Crampon sanatçısı olarak konser vermek için davet edilen sanatçı, burada Hasan Niyazi Tura Klarinet Konçertosu’nu üflemeli orkestrası ile seslendirdi, ardından Tom-Lee Music ve Buffet Crampon’un ortaklığında bir masterclass gerçekleştirdi.

Ağustos 2016’da Taiwan’da düzenlenen BUFFET CRAMPON CLARINET COMPETITION 2016’da jüri olan sanatçı burada ayrıca bir resital ve masterclass vermiştir.

25 Eylül 2017’de New York’da Buffet Crampon Show Room’da bir resital gerçekleştirmiş.

2017 Ekim ayının 13, 14 ve 15’inde Frankfut, Postdam ve Brandenburg’da Fazıl Say Hayyam Klarinet Konçertosu’nu Maestro Howard Griffiths yönetimindeki Brandenburgisches Staatsorchester Frankfurt Orkestrası ile seslendirmek üzere davet edilmiş ve birbirinden başarılı üç konsere imza atmıştır.

2018 Nisan ayında kurucusu olduğu İstanbul Wind Ensemble oda müziği grubunun ilk CD’si Türk Bestecileri, Ada Müzik etiketiyle piyasaya çıkmıştır.

Sanatçı, Eylül 2018 tarihinde Howard Griffiths yönetimindeki Viyana Radyo Senfoni Orkestrası ile Max Bruch Op 88 Klarinet ve Viyola için ikili konçertoyu Berlin Filarmoni’de viyola sanatçısı olan Kyoungmin Park ile kaydetmiştir. Orpheum Foundation’ın desteği ile SONY etiketiyle bu albüm 2018 bitmeden dünya genelinde satışa sunulacaktır.

Ecesu Sertesen şu an solo ve oda müziği kariyeri ile paralel, İstanbul Devlet Opera ve Balesi Orkestrası’nda solo klarinet sanatçısı olarak görev yapmaktadır.

Ecesu Sertesen, Buffet Crampon markasının resmi sanatçısıdır. TEVİTÖL Güher & Süher Pekinel Müzik Bölümü’ nde klarnet öğretmenliği yapmaktadır.