Güher ve Süher Pekinel piyano ikilisi uluslararası müzik dünyasında istisnai bir ilgi odağı olmanın yanısıra, kendi alanlarında günümüzün önder sanatçıları arasında yer almaktadır. Vienna Philharmonic, Berlin Philharmonic, New York Philharmonic, London Philarmonia, Israel Philharmonic, Concertgebouw Amsterdam, Philadelphia Orchestra, Orchestre National de France, Accademia Nazionale di Santa Cecilia, Tokyo Philarmonic ve Leipzig Gewandhaus gibi dünyanın önde gelen orkestralarının yanı sıra; Pekinel’lerin uzun resital turneleri bünyesinde; Avrupa, ABD, Japonya ve Uzak Doğu’nun ünlü müzik merkezlerinde gösterdikleri olağanüstü performanslarıyla sergiledikleri müzikalite, klavye hakimiyeti, stil ve kişiliklerine özgü yorumları muhteşem olarak değerlendirilmektedir. Pekinel’ler, kendi “müzikal nefes derinliklerine” odaklanabilmek için göz temasında bulunmadan çalan dünyanın tek ikilisidir.

İlk kez 6 yaşında dinleyici karşısına çıkan ikiz kardeşler, 9 yaşında, Ankara Filarmoni Orkestrası eşliğinde canlı olarak yayınlanan ilk konserlerini verdiler. Paris Konservatuarı ve Frankfurter Musikhochschule’deki eğitimlerinin ardından, Pekinel’ler çağımızın en önemli piyanistlerinden Rudolf Serkin’in daveti üzerine Philadelphia Curtis Institute of Music’de kendisiyle, daha sonra New York’da Claudio Arrau ve Leon Fleischer gibi piyano efsaneleri ile çalıştılar, 1978’de Juilliard School ve paralel olarak Frankfurter Musikhochschule’de yaptıkları Master’lerini üstün başarıyla bitirdiler. Almanya’yı temsilen katıldıkları UNESCO Dünya Müzik Yarışması dahil, Pekinel’ler Almanya, ABD,ve İtalya’da uluslararası yarışmalarda ikili ve solo olarak birçok birincilik ödülüne sahipler.

1984 yılında Herbert von Karajan tarafından Salzburg Festivali’ne davet edilen ve akabinde ünlü orkestralarla dünya çapındaki müzik kariyerlerine başlayan Pekinel’ler, Maestro tarafından bizzat desteklenmişlerdir. Leonard Bernstein, Jacques Loussier ve Bob James’in kendilerine özel olarak yazdıkları eser ve aranjmanlarını CD kayıtlarına taşıyan Pekinel’ler ayrıca Devlet Sanatçısı ve Bogaziçi Üniversitesi Fahri Doktora ünvanlarına sahipler.

Kapsamlı diskografileri arasında, Pekinel’ler Deutsche Grammophon, CBS, Teldec ve Warner firmaları için ikili piyano literatürünün en önemli yapıtlarını kayıt ettiler. Kayıtları arasında Leonard Bernstein’ın kendileri için düzenlediği “Batı Yakası Hikayesi”’nin iki piyano versiyonu “Yılın Plağı” seçilirken, Jacques Loussier ile Jazz Projeleri “Take-Bach” satış rekorları kırmış ve önemli uluslararası ödüller kazanmıştır. Pekinel’lerin son olarak, Warner Classics’ten çıkan Bach’ın 2’li ve 3’lü piyano konçertoları ve Brahms ve Saint-Säens eserlerini içeren kayıtları ise Daily Telegraph ve Guardian Gazeteleri tarafından “Haftanın ve Ayın En İyi Albümleri” seçildi.

Birçok ülkenin radyo ve televizyon programlarına katılan Pekinel’lerin hayatlarını konu alan iki farklı belgesel bulunmaktadır. Bu belgesellerin ilkinin prodüksiyonu Alman ZDF kanalı tarafından gerçekleştirilmiş olup, ARD-ARTE kanallarının ortak yapımı olan “İkiz Yaşam” adlı ikinci belgesel ise, yayın hakları UNITEL tarafından devir alınmış ve halen dünya televizyonlarında tekrarlanarak yayınlanmaktadır.

Son yıllarda gerçekleştirdikleri önemli konserler arasında; Zubin Mehta yönetiminde Vienna Philharmonic Orkestrası ile naklen yayınlanan “Eurovision Konseri”, yine kendisi yönetimindeki Israel Philarmonic ile 8 şehirlik bir turne ve Münih Opera Orkestrası ile konserler bulunmaktadır. Bunun yanı sıra, Jacques Loussier ile Avrupa turnesinde televizyondan naklen yayınlan SWR-BBC ortak yapımı Schwetzinger Festspiele Konseri, Radyo France için Michel Plasson yönetiminde Orchestre National du Capitole de Toulouse’un 50. Yıl Kutlamaları, Sir Colin Davis yönetiminde English Chamber Orchestra ve London Mozart Players ile İngiltere ve İspanya’da konserler, İsviçre Luzern Piyano Festivali’nin açılış konseri de yer almaktadır.

Şubat 2010’da “Arthaus Musik” tarafından yayınlanan “Güher&Süher Pekinel: Live in Concert DVD”si ise Zürih ve Luzern 2007 Yeniyıl konserlerini ve Pekinel’lerin son yıllardaki çalışmalarını içermektedir. İkilinin ECO ve Sir Colin Davis ile birlikte verdikleri konser, ve Jacques Loussier ile verdikleri 2’li ve 3’lü Bach-Jazz piyano konçertoları ise, yine Arthaus Musik işbirliğinde Nisan 2011’de dünya piyasalarında satışa sunulmuştur.

Pekinel’ler başarılı konser kariyerlerinin yanı sıra üç önemli sosyal sorumluluk projesine de imza atmışlardır.

İlk pilot projelerini, Türkiye’nin her yöresinden seçilmiş üstün yetenekli çocukların okuduğu “TEVİTÖL” özel yatılı lisesinde “G&S Pekinel Müzik Bölümü”nü kurarak başlatmış ve 2007 yılından beri yürütülen başarılı çalışmalar doğrultusunda müzik dersi müfredata entegre olmuştur. Amaç, sistemin tüm Türkiye’ye yayılmasıdır.